Выбери любимый жанр

Выбрать книгу по жанру

Фантастика и фэнтези

Детективы и триллеры

Проза

Любовные романы

Приключения

Детские

Поэзия и драматургия

Старинная литература

Научно-образовательная

Компьютеры и интернет

Справочная литература

Документальная литература

Религия и духовность

Юмор

Дом и семья

Деловая литература

Жанр не определен

Техника

Прочее

Драматургия

Фольклор

Военное дело

Последние комментарии
оксана2018-11-27
Вообще, я больше люблю новинки литератур
К книге
Professor2018-11-27
Очень понравилась книга. Рекомендую!
К книге
Vera.Li2016-02-21
Миленько и простенько, без всяких интриг
К книге
ст.ст.2018-05-15
 И что это было?
К книге
Наталья222018-11-27
Сюжет захватывающий. Все-таки читать кни
К книге

Putin Ide K Hitleru - Рыбаченко Олег Павлович - Страница 3


3
Изменить размер шрифта:

  Evo, usput, drugo pitanje je da li je Staljin namjeravao udariti na Treći Reich 1941.? Ili čak u četrdeset i dvije bolje pripremljen.

  Tu je poznata tetralogija Suvorov-Rezun, gdje dokazuje i pokušava logično opravdati Staljinov napad na Treći Reich. Pa, Putin, naravno, u prošlom životu nije imao vremena pročitati ovo djelo u cijelosti. Ali to mu je nakratko prikazano. Glavni argumenti Suvorova-Rezuna i komentari na njih.

  Na primjer, SSSR je doista premjestio trupe bliže svojoj zapadnoj granici. I stvarno je imao prednost u broju tenkova. Istina, ne osam puta kako piše Rezun, nego otprilike četiri puta. Na štetu kvalitete automobila također nije tako jasno. Otprilike dvije tisuće sovjetskih tenkova bili su jači od njemačkih: to su KV-1, KV-2, T-34, T-28 i T-35. Posebno moćan bio je KV-2 s haubicom od 152 mm. A njemački tenkovi ga nisu mogli probiti sa svih strana i uglova, kao KV-1.

  Ali ovo nije tako jasno. Na primjer, KV-2 ispalio je samo jedan hitac svake dvije minute i pokušao pogoditi okretni njemački tenk. I mogao je dobro oštetiti valjke, a sovjetski stroj je bio imobiliziran. U praktičnom smislu, T-34 je dobar. Ne može ga njemački tenk probiti u čelo, osim možda u bok.

  Ali i probleme. Optika i preglednost su loši, mjenjač se kvari i teško se šalju. T-28 je već moralno zastario tenk, iako je s dva topa gori od oklopne tridesetčetvorke. A ovaj zaštićeni spremnik nije baš dobar u vožnji. T-35 je pravo čudovište - tri topa, sedam mitraljeza, pet tornjeva. Ali ovaj se tenk ne može okrenuti. A oklop od čak pet tornjeva je nevažan.

  Tenkovi serije BT - s jedne strane, čini se da su dobri: brzina je gotovo sto kilometara na sat na autocesti. Ali u pravoj bitci kolona tenkova ipak neće moći ići. I oklop je slab, pa čak i protutenkovske puške mogu probiti takav stroj. Osim toga, tenk još uvijek ima velike spremnike benzina, može se izbaciti iz akcije hicima iz teškog mitraljeza. Da, ne baš ovaj auto. Najmasovniji tenk T-26 s topom od 45 mm bio je lošiji od njemačkog T-3 i po naoružanju i oklopu, a bio mu je blizu po voznim svojstvima.

  U cjelini, naravno, SSSR je možda bio jači u tenkovima, ali proizvodnja najnovijih automobila i zrakoplova tek se promicala, a oni su jedva počeli ulaziti u trupe. Najnovija avijacija još nije bila ovladana, kao ni tenkovi. Štoviše, tehnička dokumentacija za najnovije sovjetske tenkove nije izdana zapovjednicima. Kao rezultat toga, prije rata vozila KV i T-34 nisu uhodana. A Nijemci nekako nisu primijetili nove tridesetčetvorke. Prvi put je tenk T-34, prema Guderianovim memoarima, primijećen tek u listopadu 1941. godine. A gdje je prije nestalo tisuću ovih automobila?

  Štoviše, tijekom rata kvaliteta proizvedenih tridesetčetvorki ne samo da nije rasla, nego je čak i pala. Uključujući i kvalitetu oklopa. Da, i sovjetski piloti nisu imali vremena trenirati kako koristiti sovjetsku tehnologiju. Da, a univerzalna vojna služba uvedena je tek u jesen trideset devete godine.

  Osim toga, staljinističke represije oslabile su vojsku, izbacile iskusno i obrazovano osoblje.

  Plus set granata, posebno za najnovije tenkove. Pa ima još mnogo usporedbi. Doista, SSSR ima više tenkova i zrakoplova od Trećeg Reicha. No, s druge strane, Nijemci već sada imaju više nego dvostruko više automobila i motocikala. A Wehrmacht ima više puškomitraljeza. Plus njena privremena nadmoć u pješaštvu. To je istina, jer je Njemačka prije toga provela opću mobilizaciju. Ali i dalje napadati Treći Reich, gubeći u ljudstvu? Ovo je idiotski!

(window.adrunTag = window.adrunTag || []).push({v: 1, el: 'adrun-4-390', c: 4, b: 390})

  Istina, Putin je upravo to učinio s Ukrajinom. Ali možda je zato zabrljao.

  Ali ovdje postoje dvije velike razlike. Ukrajinsku vojsku, koja 2014. godine nije mogla poraziti neke milicije, nitko nije smatrao ozbiljnom borbenom silom - čak ni Amerikanci. A Wehrmacht je osvojio Europu u dva mjeseca - velika je razlika. Čak vrlo velika razlika.

  Autoritet ukrajinske vojske je prije rata bio vrlo nizak i možda se zato inače oprezni Vladimir Putin odlučio na ovu avanturu. Osim toga, Kina je tajno dala zeleno svjetlo. Ali već prvih dana postalo je jasno da blitzkrieg nije prošao. A gubici su, pogotovo u elitnim postrojbama, ogromni.

  Doista, postoji neka nevidljiva sila koja uništava sva carstva. Od vremena kralja Xerxesa, vjerojatno prvo pravo, ogromno carstvo antičkog svijeta. Velika sila Aleksandra Velikog također se pokazala kratkotrajnom. Dapače, raspao se nekoliko godina nakon smrti ovog kralja.

  I ranije je Egipat vodio osvajačke ratove, ali i gubio posjede. Možete se sjetiti Asirije. To je također bila prilično velika moć. Pa Babilon iz vremena Nabukodonozora, iako ne zadugo. Rimsko Carstvo je trajalo dugo. Čak iu školskim udžbenicima povijesti tome je posvećena gotovo polovica vremena antike.

  Ali i ona je dotrajala i propala. Ovdje se mogu navesti mnogi primjeri. Postojalo je carstvo Karla Velikog - podijeljeno odmah nakon smrti kralja osvajača. Nastao je arapski kalifat - teritorijalno najveće carstvo, od Francuske do Indije, ali je i ono propalo. I Osmansko Carstvo se, doduše sporije, raspadalo. Samo carstvo Džingis-kana najveća je kopnena sila čovječanstva. Ali Džingis-kan je umro, a njezini sinovi i unuci počeli su je gnječiti. A onda, stigavši do Afrike do Beča, Mongolo-Tatari su se iznemogli i ponovno su se raspali. Tamerlan je pokušao obnoviti ovo carstvo ognjem i mačem, ali čim je umro, njegovo Timuratovo veče palo je u blaženstvo bez traga.

  Najveće po broju stanovnika i teritoriju u povijesti čovječanstva bilo je, možda, Britansko Carstvo s kolonijama i dominionima. Ali i to se prilično brzo raspalo. A postojalo je i španjolsko kolonijalno carstvo, koje se još ranije raspalo.

  Carska Rusija, koja je svoj vrhunac dosegla za vrijeme vladavine Nikole II., sudarila se s Japanom. I kao da potvrđuje činjenicu da postoji antiimperijalna sila, carske su trupe izgubile ovaj rat. I kao da ih je zla kob progonila. Bilo je toliko neuspjeha i loše sreće u tom ratu, od početka do kraja. Zato ne vjerujte nakon toga u sudbinu svih sila.

  Zatim, u Prvom svjetskom ratu, nije bilo baš sreće, pa je došlo do vojnog, pa čak i državnog udara. Nakon toga je na vlast došla nelegitimna privremena vlada.

  Pa, a onda boljševici s građanskim ratom. Pa da, pod Staljinom je došlo do novog uspona carstva, ali pod cijenu golemog krvoprolića. A nakon smrti vođe, došlo je do dvadesetog kongresa i kolapsa kulta. A SSSR je već pod Hruščovom počeo gubiti svoje pozicije.

  A onda je Gorbačov uzeo i dokrajčio sovjetsko carstvo. Štoviše, ne može se reći da je Mihail Sergejevič to učinio namjerno. Tada je sve zahvatilo bjesnilo perestrojke. I osobno se Vladimir Putin, iako KGB-ovac, prometnuo u gorljivog demokrata. I on je bio protiv GKChP-a, a također se radovao kolapsu CPSU-a. I postao je Sobchakova desna ruka. I aktivno podržavao Jeljcina. Uključujući i listopad 1993. Da, raspad SSSR-a je bio, ali većina ljudi, a posebno elita, radovali su se!