Выбери любимый жанр

Выбрать книгу по жанру

Фантастика и фэнтези

Детективы и триллеры

Проза

Любовные романы

Приключения

Детские

Поэзия и драматургия

Старинная литература

Научно-образовательная

Компьютеры и интернет

Справочная литература

Документальная литература

Религия и духовность

Юмор

Дом и семья

Деловая литература

Жанр не определен

Техника

Прочее

Драматургия

Фольклор

Военное дело

Последние комментарии
оксана2018-11-27
Вообще, я больше люблю новинки литератур
К книге
Professor2018-11-27
Очень понравилась книга. Рекомендую!
К книге
Vera.Li2016-02-21
Миленько и простенько, без всяких интриг
К книге
ст.ст.2018-05-15
 И что это было?
К книге
Наталья222018-11-27
Сюжет захватывающий. Все-таки читать кни
К книге

Гіркий дим. Міст - Самбук Ростислав Феодосьевич - Страница 32


32
Изменить размер шрифта:

Рутковський узяв з сейфа нову порцію документів. Подумав, що десь у кінці літа в нього відпустка. Можна поїхати до Австрії чи Італії… Але слід дочекатися повернення Юрія. Сенишини вирушають за кордон через кілька днів. Тижня Юркові вистачить, щоб виконати Лодзенове завдання, ну, найбільше двох тижнів, потім, якщо Сенишинів вояж завершиться успішно, Лакута передасть списки Лодзенові, треба, щоб вони пройшли через Максимові руки, це — умова гри, інакше й розпочинати її не було сенсу.

Схоже, що полковник довіряє йому, а проте все може статися, невже Лодзен вирішить обійтися без посередника?

Почулися голоси. Максим відірвався од роботи, обережно визирнув у двері. Побачив у кінці коридора двох вахтерів і з ними людину в цивільному. Отже, несподівана контрольна перевірка приміщення.

Максимові було відомо, що такі перевірки час від часу провадяться, і він був готовий до них. Вахтери знали, що Рутковський затримується на роботі, з ними він погомонів би, і все, але третій у цивільному!.. Певно, із служби охорони, він може запідозрити щось, обшукати приміщення — і тоді…

Максим швидко заховав папери, замкнув шухляду, метнувся до сусідньої кімнати й став за шафу. Звичайно, вахтери лише зазирнуть у приміщення і, не побачивши нікого, підуть далі. Аби не замкнули двері…

Стояв і чекав.

Голоси наближалися, нарешті грюкнули двері.

— Нікого… — сказав знайомий Максимові вахтер.

— Іноді тут затримується пан Рутковський, — доповів другий.

— Чому? — Певно, це запитав працівник служби охорони.

— У нього є дозвіл пана Кочмара.

— Ну… ну… — мовив той невизначено.

Замок клацнув, і голоси затихли.

Максим вийшов із своєї схованки.

Отже, він у мишоловці, бо двері, що ведуть до коридора, замикаються тільки зовні, і нема надії, якщо не підняти галасу чи не подзвонити до служби охорони, вийти з кімнати.

А якщо справді подзвонити до служби охорони? Сказати, що затримався на роботі, не помітив часу, тобто так, як є насправді…

Ні, категорично виключене. Не такі в службі охорони дурники, щоб не поцікавитися вмістом портфеля Рутковського, не обшукати його, кімнату, обов’язково знайдуть копіювальну апаратуру, мікрофотоапарат, а це провал.

У Рутковського затремтіли руки: треба ж так вклепатися!

Але насамперед спокій: слід проаналізувати ситуацію, невже не знайдеться виходу?

Рутковський переклав із шухляди до сейфа документи, навів порядок на столі, повісив на місце ключі й замкнув головний сейф. Обійшов усі кімнати, уважно оглядаючи їх. Ні, здається, нема виходу і він справді опинився в мишоловці. — Можна було б спробувати вибратися з приміщення через вікно, але вікна загратовані, а ключі від замків до сталевих грат зберігаються в скляній шафці.

А якщо розбити скло шафки й відімкнути грати?

Рутковський негайно відкинув цей варіант. Звичайно, в такому разі він сам врятується. Кімнати їхні на першому поверсі, вилізти на вулицю неважко, але це буде цілковитий провал. Єдине, що лишиться тоді, — дзвонити Олегові і з його допомогою тікати з ФРН. Тікати, коли не закінчене копіювання секретних документів РС, коли тільки-тільки заварилася каша із списками Лакути, а тікати доведеться, бо служба охорони станції моментально встановить, хто останній лишався в кімнатах.

І хлопці з цієї служби одразу вийдуть на нього, почнуть розслідування, а це — кінець.

Отже, треба забути про існування ключа від грат.

А якщо спробувати?..

Максим присунув до вікна стілець. Став на нього. У верхній частині грати трохи розширюються, можна відчинити вікно, просунути руку між сталевими прутами й викинути апаратуру. А вранці, коли відчинять кімнати, пояснити свою присутність так: мовляв, увечері випив у буфеті, потім зайшов до сусідньої кімнати, задрімав і не почув, коли замкнули двері.

Але все одно почнеться розслідування.

Навіть якщо не знайдуть його «техніку», в що важко повірити, бо навколо будинку газон, а він не зможе далеко закинути її, служба охорони знов-таки стежитиме за ним, і не один місяць, а це також рівнозначно провалу.

Так, у службі охорони працюють не дурні… А тут надзвичайна подія: людина цілу ніч провела в секретному відділі…

Звичайно, все обнюхають, роздивляться, і шансів у нього майже нема…

Максим сів, випив води, трохи розслабився. Вирішив, що треба почати все спочатку. Тільки з чого ж почати? Варіант з вікном відпадав, іншого виходу нема…

Єдине, на що можна сподіватися, — пунктуальність Сопеляка.

Як правило, Сопеляк перший приходить на роботу за п’ять чи десять хвилин до початку. Він сидить у сусідній кімнаті праворуч. Прийде, сяде за стіл, розкладе папери. У цей час можна вийти до нього. Удати, що тільки-но прийшов і потрапив до своєї кімнати через приймальню Кочмара, зазирнув до Сопеляка, щоб привітатися.

Рутковський уявив себе на місці Сопеляка. Так, навряд чи Сопеляк щось запідозрить. Принаймні якісь шанси на рятунок є.

А якщо раніше прийдуть Синявський чи стара карга Надія Вирган?

Погано, дуже погано… Вони сидять у Максимовій кімнаті, Синявський одразу почує смалене, в нього нюх розвідника, кажуть, він служив у абвері, негайно побіжить у службу охорони…

Вирган теж ніколи не запізнюється і теж донесе. Спочатку поцікавиться, чому це пан Рутковський сидить у замкненій кімнаті, а потім — до Лодзена.

Щоправда, почувши клацання замка в приймальні, можна вискочити до кімнати Сопеляка, а звідти вже зайти в свою. Мовляв, ненароком переплутав ключі, взяв від Сопелякової кімнати й зайшов через неї…

Ні, такий номер ні з Вирган, ні з Синявським не пройде. Єдина надія — пунктуальність Сопеляка.

Рутковський уявив пана Віктора, діда Хема з червоним носиком-гудзиком: Сопеляк був йому зараз надзвичайно симпатичний, навіть пані Валерія видалася мало не красунею.

Вирішив: якщо Сопеляк прийде першим і все минеться, поведе його разом з дружиною до ресторану й замовить усе, що захочуть.

Ні, подумав одразу, не вчинить він цього, коли навіть усе минеться, бо така щедрість тут не в пошані, Сопеляк запідозрить його і, хтозна, може, й згадає передчасну-появу Рутковського на роботі. Бо, чесно кажучи, Максим не відзначався особливою службовою запопадливістю: запізнювався на хвилин п’ять-десять і рідко коли приходив завчасно.

Рутковський простелив на підлозі галети, загорнувся в плащ, підмостив під голову якісь папки. Спати. Бо в його становищі нічого кращого не лишалося.

Крутився й не міг заснути. Лише вранці сон здолав його, задрімав на дві чи три години, але о восьмій уже сидів за столом.

Сидів напнутий, як струна, й чекав, коли клацне замок у дверях…

У яких?

Невже пан Сопеляк підведе його?

Ну, хороший, добрий, найкращий пане Вікторе, ну, хіба ти не можеш прийти на кілька хвилин раніше, всього на п’ять чи шість хвилин?..

Мабуть, пан Сопеляк почув ці Максимові благання. Замок клацнув тихо, навіть дуже тихо, у дверях праворуч, з кімнати долинули м’які кроки Сопеляка.

Рутковський почув, як калатає у нього серце. Тепер вичекати хвилину чи дві. Аби не прийшли Вирган чи Синявський. Дивився, як біжить на циферблаті секундна стрілка.

Швидше, швидше…

Коли стрілка оббігла два кола, підвівся навмисно повільно, зазирнув до Сопелякової кімнати.

Пан Віктор гортав якісь папери й не побачив його. Рутковський просковзнув поміж письмовими столами.

— Моє шанування, пане Вікторе! — мовив голосно й бадьоро. — Ви, як завжди, рання пташка.

Сопеляк усміхнувся ласкаво. Він усім всміхався ласкаво, а особливо солодко тим, хто йшов угору.

Цей Рутковський, дивись, через півроку чи рік стане заступником Кочмара, і до нього треба посміхатися щиро.

Сопеляк зібгав у кулаці бороду, щоб Рутковський краще побачив вираз його обличчя, — приязний і запобігливий.

— А ви, пане Максиме, сьогодні, бачу, теж не забарилися.

— Ех, пане Сопеляк… — Рутковський багатозначно глянув на колегу. Знав, що Сопеляк над усе полюбляє секрети, і вирішив зіграти на цьому. — Розповім вам, але це таємниця…